Boya Korumaları İçin Randevu Al

+90 232 462 84 84

Klima Temizleme

Uygulama Açıklaması

Klima özellikle yaz aylarında bize büyük bir konfor sağlarken temizliği ve dezenfekisyonunun yapılmaması durumunda sağlıüımızı tehdit edebilir.

Kış ayları süresince kullanılmayan klima kanallarında rutubet nedeni ile oluşan bakteriler sağlığımızı tehit etmektedir ve mutlaka temizlenmelidir.

Kış aylarında klima kanallarında oluşan nem ve rutubet otomobil içerisinde birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir.

Otomobil kullanıcılarının bu büyük sorunla karşı karşıya kalması ise ancak otomobil içinde dayanılmaz bir koku ile karşılaştıklarında mümkün olabiliyor. Oysa klima temizleme işlemi araç içinde koku oluşsun oluşmasın kış aylarının sonrasında (yaz başlangıcında) yapılmalıdır.

Klima temizleme işlemi öncesinde otomobilin polen fitresinin de temiz olduğunun bilinmesi gerekiyor. Kirlenen, nemlenen, koku oluşturan polen fitresi klime temizleme işlemi yapılsa bile koku oluşumuna neden olacaktır. (Polin filtresi kontrolü ve değiştirilmesi otomobillerin yetkili servisleri tarafından yapılmaktadır.)

Klima temizleme işlemi sırasında  farklı ürün kullanılmaktadır. Birinci tip üründe bir hortum yardımı ile klima kanallarına klima temizleyicinin sıkılması yolu ile klima temizliği yapılır. Bu tip ürün kullanırken sıvının elektronik bölümlere sıkılmaması büyük önem taşıyor. Klima temizleme sıvısının elektronik bölümlere ulaşması durumunda önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle profesyonel uygulama büyük önem taşıyor.

İkinci tip üründe sıkılarak araç içine  konulan bir klima temizleyicş sıvı değil gaz halindedir. Yaklaşık  20 dakika süren bu uygulama son yıllarda klima temizlme işlemi için en çok tercih edilen uygulama olmuştur. Elektronik bölgelere zarar verme riskini en aza indiren bu ürünün hanikapı çok kirli kanallarda etkisi azdır.

 

 

 

Her iki uygulamada da (kanallara sıvı sıkılması ya da spreyin kullanılması) araç çalıştırılır, klima çalışır hale getirilir, hava kanalları tüm pozisyonlarında çalışıtırılır. Uygulama sonrasında yaklaşık 20 dakika süresince araç ve klima çalışır halde bu uygulama yapılır.

Klima temizleme işlemi sonrasında Ozonla Dezenfeksiyon uygulamasının da yapılması uygulamanın etkisini artıracaktır. Klima temizliği ile birlikte klima kanalları temizlenirken ozonla dezenfeksiyon uygulaması ile klima kanallarından otomobil içine yayılan bakteriler yok edilir. Böylece tüm noktalar için tam bir temizlik ve sterilizasyon sağlanmış olur.

Klima temizliği sağlık açısından çok büyük önem taşıyor. Özellikle otomobilde küçük çocuğu bulunanlar, ile nefes yolları ile ilgili hastalıkları bulunanlar için periyodik klima (yılda en az 2 kez) temizliğinin mutlaka yapılması gerekiyor. Aksi takdirde klima kanallarında oluşan bakteriler klima her çalıştırıldığında otomobilin içine yayılacak, otomobilin içindekiler için sağlık problemleri oluşturacaktır.

Uygulama Detayları